recoverλ ambulance

Blog

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se šíří pandemie koronaviru a stále vlastně nevíme, jak se bude dále vyvíjet. Zda pomůže proočkovanost, zda se neobjeví nějaká zrádná mutace. Před jejím vypuknutím by nikoho z nás nenapadlo, že zažijeme lockdown. Že se část práce přesune domů na home office, že děti přestanou chodit do školy, že se zavřou obchody, že budeme na tvářích nosit roušky a že nebudeme moci cestovat tak, jak jsme byli zvyklí. Je to obrovský zásah do našich životů. Najednou jsme zažili sociální odloučení, strach o zdraví a život sebe i svých blízkých. Existenciální problémy kvůli propadu příjmů a reorganizace času kvůli domácímu učení a celkově věnování se dětem.

 

Jaký dopad to mělo na lidskou psychiku zkoumal Národní ústav duševního zdraví. Zatím jsou pouze tedy výsledky z té první, jarní karantény, ale výsledky jsou celkem znepokojivé. Je část lidí, které pandemie zasáhla pozitivně. Zjistili, že jim vyhovuje home office a tráví více času doma. Bohužel těchto lidí je menšina. Z průzkumu vyplynulo, že u dospělých se ztrojnásobil počet lidí s příznaky deprese a se sebevražednými myšlenkami. Dvojnásobně se zvýšil počet lidí s úzkostnou poruchou. Hodně závažně se také zvýšil počet nárazového pití alkoholu, tzv. binge drinking. Binge drinking je slovo skládající se ze slov binge = flámovat/flám, a drinking = pití. Jde o takové pití alkoholu, při kterém je příjem 60 a více gramů čistého alkoholu nárazově při jedné příležitosti. To jsou třeba čtyři plné skleničky vína za sebou. Z toho pramení negativní dopady, kdy člověk rychle ztrácí zábrany. To pak vede k různým nehodám, otravám, nechtěným těhotenstvím a ošklivým kocovinám. Těm fyzickým i morálním. Navíc se pak může rozvinout dlouhodobější problém s alkoholem. Určitě nelze lidem vyčítat, když se chtějí uvolnit. Bohužel v souvislosti s „novými covidovými životními podmínkami” se alkohol nejeví jako nejlepší možnost. Ještě pro zajímavost, během tvrdého lockdownu byly ke kontejnerům s tříděným odpadem přidány kontejnery na sklo, protože se lahve od alkoholu prostě nevešly dovnitř.

 

Čím déle zůstanou lidé se svými psychickými problémy bez odpovídající pomoci, tím více roste pravděpodobnost, že se u nich nepodaří včas zachytit začínající duševní onemocnění. Jejich stav se může postupně zhoršovat, až nakonec budou potřebovat hospitalizaci. To platí i o dětech, kterým se nyní bohužel nedostává dostatečné odborné péče. Pandemie totiž naplno odkryla mezery systému péče o duševní zdraví. Lidé, kteří se zhroutili, se tak mohli obrátit jen na některou z telefonických linek důvěry anebo se zkusit někam objednat, což je pro někoho, kdo je na dně, dost těžký úkol. Zvlášť když je všude plno a nikde nové pacienty nepřijímají.

 

Pokud se i vy necítíte dobře, nebojte se obrátit na Recovery ambulanci. V sekci Kontakt najdete telefonní číslo či e-mail. V Recovery ambulanci je skupina odborníků, která Vám může usnadnit některá těžká období v životě. A to diskrétně a bez odsouzení. Každý z nás může někdy v životě zatápat, proto Recovery ambulance nabízí pomocnou ruku. Proto cítíte-li, že se Vás téma dotklo, opravdu se nebojte ozvat. Trápí-li Vás někdo z rodiny či nějaký známý a chcete mu pomoci, povězte mu o Recovery ambulanci. Občas i takové předání kontaktu může změnit něčí svět. Nebojme se proto mluvit i o nepříjemných věcech, nebojme se poradit. Přece jen, zdraví je opravdu na prvním místě.


Autor: Eva Přečková

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé