recoverλ ambulance

Blog

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká. Část lidí se domnívá že je to proto, že ji začali vařit Češi. Tak to ovšem není. Pervitin byl znám už např. za druhé světové války, kdy ho užívali Němci či japonští piloti kamikadze. Českým ručičkám však nelze upřít to, že jeho výrobu dokázali dostat do domácích podmínek. Proto je to taková „naše” záležitost.

 

Často ve zprávách slyšíme, že policie narazila na varnu této drogy, často v běžném domě či bytě. U nás je totiž pervitin velice oblíbený. Někdy ho má člověk na prvním místě, někdo ho užívá občas, když má problém se sehnáním kokainu. Jde o tvrdou drogu, na jejíž účinky je třeba si dát pozor. Často se užívá při tzv. jízdách, tj. více užití po sobě. Poté následuje regenerace a nějaká doba, kdy člověk drogu nebere. To je ovšem zrádné. Dotyčný si myslí, že je všechno v pořádku a vše má pod kontrolou. Bohužel psychická závislost umí být plíživá a často nevyzpytatelná. Na to je potřeba s každým užitím myslet.

 

Co je okolo této drogy zajímavé, je určitě výzkum České zemědělské univerzity v Praze. Behaviorální ekolog Pavel Horký, vedoucí výzkumu, uvádí: „Předmětem zkoumání bylo chování ryb, které ovlivňují nelegální látky dostávající se do vodních ploch. Tým vědců proto umístil 40 pstruhů obecných potočních na osm týdnů do nádrže s vodou a stejnou dávkou pervitinu, kterou nalezli v řekách. Potom je umístili zpět do čisté nádrže a dávali jim každý den na výběr mezi vodou obsahující drogu a vodou bez ní. Do nádrže rovněž umístili stejný počet zdravých pstruhů jako kontrolní skupinu. Ryby, které strávily osm týdnů ve vodě s pervitinem, si během čtyř dní od přesunu začaly vybírat kontaminovanou nádrž. Tyto ryby rovněž vykazovaly nižší aktivitu a v jejich mozcích se stopy po droze našly i po 10 dnech od posledního kontaktu s ní. Ryby jsou citlivé na nepříznivé účinky mnoha drog, od alkoholu po kokain. Mohou se u nich vyvinout drogové závislosti, při kterých jsou nuceny si udržovat stálou hladinu dopaminu. Je to podobné jako u lidí. Zároveň vyjádřil obavy, že by ryby mohly trávit více času u výpustí kanalizací. Čističky odpadních vod totiž mnohdy nejsou schopny tyto látky zpracovat a skrze ně se dostávají až do vodních toků. „Jejich účinky by mohly změnit fungování celých ekosystémů, negativní důsledky jsou relevantní na úrovni jedince i celé populace," dodal Horký s tím, že touha po drogách by mohla být silnější než shánění potravy nebo páření.

 

V kontextu zvířat zní tato studie trochu děsuplně. Tak proč je tato droga tak oblíbená? Protože se člověk po ní cítí tak dobře. Plný energie, schopen zvládnout problémy celého světa. Aspoň do té doby, než její účinky odezní. Pak přichází opět známý svět, jehož zvládnutí nás občas stojí spoustu síly. A je jen na nás, zda ho zvládneme svépomocí či s pomocí „zázračné” substance. Bohužel pak se musí počítat s následky. Pervitin způsobuje psychickou závislost, po jeho vyprchání úplné psychické i fyzické vyčerpání. Při dlouhodobějším braní úbytek váhy a psychické potíže, v krajním případě až toxickou psychózu. To je přechodný stav, kdy člověk ztrácí kontakt s realitou a podle výpovědi lidí, kteří ji prožili, určitě není o co stát. Pervitin občas berou hlavně dívky kvůli zhubnutí. Ale když si přečtete seznam nežádoucích účinků, rozhodně to není bezpečná varianta nehledě na to, že téměř vždy po ukončení braní člověk vždy nabere ztracená kila zpátky.

 

Ano, všichni se chceme cítit skvěle. A s takovým pervitinem v oběhu je to občas velmi jednoduché. Obyčejný večírek se rázem mění v něco víc. Ale je třeba myslet vždy i na další den. Aby se pár nevšedních večírků nezvrhlo v jeden ošklivý životní horor. Potřebujete-li si na dané téma s někým promluvit, určitě se neváhejte obrátit na Recovery ambulanci. Kolikrát stačí popovídat si s někým, kdo tématu rozumí a vyslechne. Určitě nikoho nesoudíme, naopak touze zpestřit si život úplně rozumíme. Občas je ale potřeba udělat si v sobě pořádek, zvlášť když si člověk zahrává s nebezpečnými látkami. Abychom neohrožovali sami sebe a ani ty ryby v řekách.


Autor: Eva Přečková

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé