recoverλ ambulance

Blog

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké Británii na drogovém trhu. Prý se tu dá sehnat kokain vyrobený ekologicky tak, že je to šetrné k přírodě, navíc je eticky získávaný. Také je prý o něj obrovský zájem. Podle britských odborníků je to však jen marketingový tah drogových kartelů. Tento kokain je totiž velmi drahý, jeho cena se pohybuje až 200 liber za gram. To je v přepočtu okolo 5 800 Kč. Takže žádná levná sranda. Na druhou stranu je to od těch uživatelů, co jsou ochotni si „přírodní” kokain koupit, hezké, že nemyslí jen na sebe a kvalitu drogy, ale zajímají se i o věci jako životní prostředí. Což je sympatické. Jen škoda, že to vlastně není pravda a jediné, co kupování „fair trade” kokainu způsobuje, je větší zisk pro velké drogové bossy.

 

U nás jsme tento trend zatím nezaznamenali. Níže je však napsáno pár zajímavých dat ohledně kokainu z Výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti v České republice z roku 2019. V roce 2019 byl u nás zvyšující se trend dostupnosti a čistoty kokainu. Kokain je do ČR dovážen ze zemí Jižní Ameriky. V porovnání s okolními státy ale není ČR významnou cílovou ani tranzitní zemí. Na pašování kokainu do ČR se i nadále významně podílely organizované skupiny občanů ze zemí západního Balkánu. K pašování kokainu do Evropy byli najímáni kurýři pocházející často ze sociálně marginalizovaných skupin. Využívána byla zejména letecká doprava. Za r. 2019 bylo v kontextu trestního řízení vykázáno 235 případů záchytů kokainu v celkovém množství 187,1 kg. Většinu případů (83 %) představovaly záchyty do 10 g. Hmotnost největšího záchytu kokainu byla 180 kg. V přestupkovém řízení byl kokain zajištěn v 55 případech v celkovém množství 38 g.

 

Užívání kokainu je rozšířeno mezi rekreačními uživateli všech věkových kategorií. Efekt požití kokainu nastupuje poměrně krátce po aplikaci, trvá půl hodiny až hodinu. Proto se užívá vícekrát během jednoho večera. Krátkodobě je člověk velmi energický, vitální a únava mizí. Dotyčný má pocit zvýšené mentální kapacity, je plný nápadů. Je hovorný, cítí lehkou euforii, družnost, snadno a rychle se rozhoduje, ztrácí zábrany. Typická je zvýšená sebedůvěra. Krátkodobě kokain povzbuzuje chuť na sex jak u žen, tak u mužů. Také se kokain užívá

v opilosti, aby si člověk připadal méně opilý. Kokain se pojí se zábavou a pro mnohé je to jedno z mála rozptýlení v životě. Člověku je prostě dobře a negativní důsledky se nezdají být tak vážné, jak to vídáme třeba u pervitinu. Typické je víkendové užívání, které však postupně může přerůst v užívání během týdne a u některých pak může přejít v psychickou závislost. Příval energie je nepřirozený, poté nutně přichází fyzické a psychické vyčerpání. Po odeznění euforie nastupuje únava, pocit sešlosti, podrážděnost. U dlouhodobých uživatelů kokainu se mohou vyskytovat bludy a halucinace, člověk si nepřipadá zdravý a nepůsobí tak ani navenek. Může se rozvinout deprese, problémy s pamětí. Prostě vše, co nás jednoduše dostane nahoru, nás jednoduše dostane také dolů. Na to je třeba myslet. V případě, kdy se večírek vymkne z ruky a ráno je třeba pracovat, tak si člověk pomůže kokainem. Tato situace se může stát jednou či dvakrát. Jakmile se to však začne stávat stále častěji, tak se může objevit problém.

 

Abychom byli v životě šťastní, je potřeba se bavit. A každý se bavíme, jak je nám příjemné. Někdy to může být i nebezpečné. Někdo leze po horách a honí adrenalin, někdo chce protancovat celou noc. My jsme tu v Recovery ambulanci proto, kdyby to začalo být moc nebezpečné. Jako takové jištění, či první pomoc.


Autor: Eva Přečková

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé