recoverλ ambulance

Blog

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme, jestli žijeme život, jaký jsme si vysnili. K tomu tématu patří určitě i pití alkoholu. „Včera jsem se bavil, ale neudělal jsem na konci ostudu? Proč jsem jen všem říkal o svých osobních záležitostech?” Tyto otázky řeší v běžném životě jednou za čas spousta lidí. Pak se nám ale může v životě stát, že o pití přemýšlíme ještě jinak. „Co když už piju moc? Je v pohodě, když si každý večer otevřu láhev vína a tu vypiju? Je v pohodě, když si odpoledne po obědě dám tři piva a funguju dál? Je v pohodě, když ráda piju sama a vím, že se pak cítím dobře? Je v pohodě, že piju každý den? Kamarádka to tak taky má. Vzájemně se tomu smějeme. Je to ale pořád v pohodě?” Jakmile začne tento červík v člověku hlodat, je určitě třeba zpozornit. Existují varovné signály, které by Vás měly na problémový vztah k alkoholu upozornit.

 

U alkoholu je jedním z největším úskalí jeho společenská tolerance. Pití alkoholu je u nás společenskou zábavou a jak se říká, kdo nepije s námi, pije proti nám. Nadměrné pití pak často bývá zlehčováno. Podstatné pro určení toho, zda má člověk problémy s alkoholem, není to, jak často pije, nebo kolik toho vypije. Nejpodstatnější je z tohoto hlediska vliv, který má alkohol na jeho život. Spousta lidí tak scestně argumentuje, že přece nepijí každý den, ani se neopíjejí do bezvědomí, takže se jich to netýká. Jde pak o vnitřní nastavení. Ano, toto člověk tvrdí svému okolí, ale jak se doopravdy cítí? Cítí pocity viny? Už jen zamyšlení se nad tímto tématem trochu zavádí k tomu, že už člověk opustil od bezpečného pití opustil a chce nad svou situací přemýšlet.

 

Hranice, kdy se člověk stává závislým na alkoholu, se nedá přesně určit a určitě se nedá určit podle jediného symptomu. Navíc symptomy se postupem času mohou i měnit. Typická je například odolnost vůči alkoholu. Zatímco alkoholici v počátečních stádiích jsou vůči alkoholu velmi odolní a dokážou jej vypít značné množství, v pokročilých stádiích alkoholismu naopak tolerance klesá a alkoholici se dokážou opít už prakticky po jedné skleničce. Pak se velmi často objevují lži, které se týkají alkoholu. Je to především jakási obrana před přáteli a rodinou, kteří už mohou registrovat, že popíjení překročilo normu. Často pak jde i o lži před sebou samým. Varovat by měl také fakt, že si nedokážete bez alkoholu představit zábavu.

 

Alkoholici se válejí po zemi, bývají bezdomovci a mají červené nosy. To Vy samozřejmě nejste. Nezanedbáváte rodinu, ani práci. Občas se sice stane, že nezvládnete nějaký úkol, protože máte příšernou kocovinu, ale zatím zvládáte. Ale to, že alkoholem zapíjíte radosti i starosti už patří mezi první varovné signály. Potom jsou zde samozřejmě i tělesné příznaky. Člověk se cítí unavenější, nemá chuť k jídlu, trpí nespavostí, je mu často zle.

 

Zkuste se na sebe podívat opravdu upřímně a bez zkrášlování. Už jen uvědomění si tohoto problému je skvělá příležitost začít na sobě pracovat. Budete-li potřebovat pomoc, je tu pro Vás Recovery ambulance. Je absolutně anonymní a parta odborníků se tomuto tématu intenzivně věnuje. Tak se nebojte včas ozvat o pomoc.


Autor: Eva Přečková

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé