recoverλ ambulance

Blog

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské dovolené. Že se pečující osoba (nejčastěji tedy matka) dostane do úplně nové životní situace. Najednou je doma, veškeré její potřeby jsou upozaděny někomu jinému a její sociální kontakty jsou na nule. K tomu má méně peněz, než je zvyklá, protože je doma. Reakce na toto téma byly docela ostré. Spousta aktivních matek se hned ohradila, že to není pravda. Že máma na mateřské si může dělat, co chce. Že může jít kam chce, nemá žádná omezení. Určitě existuje pár žen, jimž se život po narození miminka nezmění. Ale většinou to bývá tak, že aspoň první rok žena mění své návyky a přizpůsobuje život miminku. A jak dítě roste, teprve potom se přizpůsobuje dítě jejímu životnímu stylu. Přece jen můžete po narození s miminkem chodit kam chcete. Co když ale budete celý den běhat venku mezi lidmi a miminko pak onemocní? To mi trochu připomíná dobu covidovou. Na procházky jsme chodili, ale jinak všeho s mírou. Tak, abychom neonemocněli. A stejně tak přemýšlí i zodpovědná matka. Obzvlášť, když je žena pečlivá nebo trochu úzkostná, může se cítit v izolaci. Navíc zezačátku je maminka i miminko v jakési karanténě, právě kvůli riziku onemocnění miminka. Do toho některá dítka jsou dost svérázná a prostě maminku nemusí nikam pustit. Tím že hodně brečí, chtějí chovat, neustále něco vyžadují. Takže ta myšlenka podobnosti mezi izolací v době covidu a izolací na mateřské dovolené, má určitě něco do sebe.

 

To, že se v době covidu zvýšila poptávka alkoholu, to je fakt. Dělaly se na to výzkumy. Když tedy přijmeme myšlenku, že se toto období podobá mateřské, jak to mají s pitím maminky? Sami odborníci tvrdí, že mateřská je z hlediska rizika alkoholismu nejnáročnější období. Jde o úplně typickou situaci – ohledně mateřství a své rodičovské role si žena pěstuje spoustu iluzí a předsudků.  Jak bude skvělá a trpělivá matka. Jenže pak se srazí s realitou nočního vstávání, dětské koliky, ohromující únavy i absence „normální“ dospělé společnosti. Je vyčerpaná, zklamaná sama ze sebe. A právě v tomto rozpoložení nejspíš sáhne po skleničce. „Troufám si říct, že většina žen, které pijí na mateřské dovolené, si předtím, než otěhotněly, nikdy samy láhev neotevřely. Většina lidí má totiž konzumaci alkoholu spojenou se společenskými událostmi a společností dalších lidí,“ říká psycholožka Marcela Vojířová. „Jenže nová role spojená s mateřstvím je pro řadu žen natolik stresující a vyčerpávající, že alkohol představuje vítané uvolnění.“ Takže najednou si žena otevře láhev doma sama. Problém je, když se z domácího popíjení stane zvyk. Najednou je potřeba alkoholu mnohem více a problém se může prohlubovat. Odborník na závislosti Ladislav Csémy uvádí, že pětina alkoholiček začala pít na mateřské dovolené. Na druhou stranu, jak už jsem psala na začátku, jak děti rostou, přizpůsobuje se rodina a její rytmus i ženě a ta si pak najde uvolnění i jinde, nejen v alkoholu. Možná se vrátí na částečný úvazek do práce, zajde si do kina, s přáteli ven.

 

Doktor: „Máte děti?“

Žena: „Ano, dvě.“

Doktor: „A pijete alkohol?“

Žena: „Ano, mám dvě děti.“

 

Tento „alkoholický” vtip na konec ukazuje, jak to v dnešní společnosti není vůbec jednoduché. Na jednu stranu je alkohol dost tolerovaný, a když je žena v úzkosti, dostane se jí pobídky ať si dá panáka. Na druhou stranu když své pití přestane zvládat, nikdo neví co s tím a statut „opilá matka, chudáci děti”, to opravdu nikdo nechce. Takže jak se říká, všeho s mírou.


Autor: Eva Přečková

13. Prosinec 2021

Zneužívání léků

Sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky pořádal v roce 2020 odbornou konferenci s názvem...

Čist celé

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé