recoverλ ambulance

Blog

Zneužívání léků

Sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky pořádal v roce 2020 odbornou konferenci s názvem Psychoaktivní léky 2020, která se zaměřovala na zneužívání psychoaktivních léků na předpis. Jaké léky se zneužívají nejvíc? Na to odpovídá Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti: „Nejčastěji jde o analgetika, především opioidní, ale také o opioidy používané při substituční léčbě. Dále jde o léky s tlumivým účinkem – sedativa a hypnotika, především benzodiazepiny a z-léky, tedy z-hypnotika (to jsou hypnotika podobající se benzodiazepinům). Problematickou spotřebu ale mají i léky z ostatních skupin – antidepresiva či antiepileptika, například pregabalin činí v poslední době problémy v mnoha zemích. U nás to začíná být problém mezi vězni.“ Pro informaci, pregabalin je lék používaný k léčbě epilepsie, neuropatické bolesti, syndromu neklidných nohou a generalizované úzkostné poruchy. A poté jde o stimulační látky, i když u nich, vyjma využití při výrobě pervitinu, není zneužití v Česku v této době tak rozšířeno.

 

Jedna věc je zneužívat léky vědomě a druhá je zneužívat nevědomě. Lidé si myslí, že když mají léky na předpis, je vše v pořádku. Když už pak sami tuší, že berou větší množství a třeba v nestandardních situacích, může být už na světě problém. Třeba se závislostí. Spousta lidí si to ani nemusí uvědomit. Často to pak mohou být i lidé, kteří odsuzují narkomany zneužívající nelegální látky, a přitom sami mohou být závislí. Takže jestli člověk bez prášku na spaní neusne, je zde něco, co je potřeba řešit. A to ideálně se svým psychiatrem. Je nutno si uvědomit, že závislost je nemoc a jako k nemoci je k ní třeba přistupovat.

 

Pak jsou zde lidé, kteří některé léky zneužívají vědomě. Ačkoliv si to kolikrát ani neuvědomují, jde o nějakou formu sebemedikace. Tito lidé ví, co jim dělá dobře, proto tyto léky berou. Důležité však je, že pro zdravý život není potřeba užívat léky. Někdy stačí se jít proběhnout či někoho obejmout. V případě, že toto nestačí, je vhodné si najít dobrého terapeuta. Určitě nic proti lékům v indikovaných případech, a díky bohu za ně, je ovšem potřeba myslet i na druhou stránku věci. Člověk by měl v ideálním případě na sobě pracovat tak, aby se obešel bez jakýchkoliv léků. Jen pak je život svobodný. Přece jen, svoboda je opak závislosti.

 

A jak jsme na tom s terapií v České republice? Se závislostí na sedativech a hypnoticích se v ambulantní péči léčí ročně kolem dvou tisíc pacientů, v lůžkové péči jde zhruba o pětistovku lidí. Národní registr léčby uživatelů drog ukazuje, že poměr pohlaví tvoří téměř ze 64 procent ženy. Průměrný věk léčených se závislostí na psychoaktivních lécích se pohybuje kolem 50 let.

 

Vzhledem k tomu, kolik lidí psychoaktivní léky užívá, je ovšem počet léčených velmi malý. „Máme dlouhodobě nízký, v Evropě podprůměrný, podíl psychoterapie na úkor užívání psychoaktivních léků. Je to i o problému, o kterém se na konferencích v oblasti závislostního chování spolupořádaných Úřadem vlády mluví dlouhodobě, a to je financování péče a úkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Dochází tak k tomu, že léčba nevypadá tak, jak by vypadat měla,“ poukazuje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Což znamená, že člověk přijde k lékaři, a místo aby byla ruku v ruce psychoterapie a medikace, člověk bývá na poli terapie zanedbáván a je mu často jen předepisován recept. Což není dobrá praxe.

 

V případě, že hledáte dobrou terapii, koukněte na stránky Recovery. U nás jde terapie a léky ruku v ruce s ohledem na zdraví a stav klienta.


Autor: Eva Přečková

13. Prosinec 2021

Zneužívání léků

Sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky pořádal v roce 2020 odbornou konferenci s názvem...

Čist celé

29. Listopad 2021

Mateřství a alkohol

Jednou jsem v nějakém magazínu pro ženy četla myšlenku, že izolace v době pandemie je podobná mateřské...

Čist celé

15. Listopad 2021

Problém s alkoholem

Tak nějak v koutku duše o sobě přemýšlíme všichni. Jestli vše děláme tak, jak máme,...

Čist celé

8. Listopad 2021

Inspirující kokain

Kokain, jakožto stimulant byl, je a nejspíš i bude vždy jako zdroj inspirace. A to nemyslím tak, že slavní...

Čist celé

2. Listopad 2021

Kokain

V časopise 100+1 mě zaujala zpráva o „ekologickém” kokainu, který je nyní k dispozici ve Velké...

Čist celé

26. Říjen 2021

Pervitin

Pervitin, slangově perník, je taková „naše česká” droga. Alespoň se to tak říká....

Čist celé

2. Srpen 2021

Psychika v době covidové

Nyní zažíváme něco, co se zapíše do dějin a o čem se budou učit další generace. Světem se...

Čist celé

1. Srpen 2021

Závislost a dědičnost

Přemýšleli jste někdy jak je to možné, že někdo může pít a jen se bavit a jiný se...

Čist celé